Yeni başlayanlar için ”Geometrik Teraryum”

Yeni başlayanlar için ”Geometrik Teraryum”

Yeni başlayanlar için ”Geometrik Teraryum” nasıl hazırlanır? malzemesi nedir ve nasıl temin edebilirim gibi sorulara, bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Geometrik teraryum’un tarihçesini anlatmak yerine, bilmeyenler için ne olduğunu açıklamakla başlayalım.

Geometrik teraryum (geometric terrarium) farklı ölçü ve şekillerde cam veya metal çubuk borular ile bir araya getirilen fanus benzeri şekillerdir. İçerisine mini bahçe olarak isimlendirilmiş kaktüs veya sululent bitkileri ile düzenleme yapılan çalışmalardır.

Bu ürünlerde ana malzeme cam dır, 4-3-2 mm kalınlıklar tercih edilir. Genel olarak kullanılan ölçü 3mm dir. Diğer malzemeler lehim, havya, lehim suyu ve kenar metal şeritlerdir. Aşağıda tek tek kullanılan malzemeleri kısada olsa anlatmaya çalışacağım.

İlk almanız gereken iyi bir elmas cam kesicidir, resimde görülen modeller gaz dolumu yapılabilen cam kesicilerdir. Kesim yağı adı verilen bir yağ ile haznesi doldurulur. Piyasada satılan ucuz kesiciler ile zorlanabilirsiniz. Bu sebeple gazlı elmas kesiciler cam üzerinde pürüzsüz bir kesim imkanı sağlar. Resimde ki modellerde, arka kısımda yer alan metal tıpa çıkarılarak kesim yağı konulur. İçine koyacağınız yağın uzun süre gideceğini hatırlatmak isterim. Bu nedenle kesim yağını çok almanıza gerek yok. İnternet alışveriş sitelerinden japon marka bir kesici almıştım. 5 yıl olmasına rağmen elmas ucu hiç körelmedi, bunun nedeni kesim yağının aşındırmayı önlemesidir. Ağız kısmı eğik olanlar genelde vitray kesimi için uygundur. Çünkü bu parçalar genelde eğimli kesimlerdir, eğimli camı kesmek için elmas kesicinin bilekten kontrol edilmesi gerekir. Bu işe yeni başlayanların ilk olarak cam kesme egzersizleri yapmasını öneririm.

 

İkinci olarak alacağınız malzeme ahşap cam gönyesi olacaktır. Geometrik teraryum parçalarını düzgün kesmeniz için iyi bir gönye kullanmanız gerekiyor. Üç farklı öçüde gönye satılmakta ama siz en büyük boyu almanız yeterli olabilir, tabi isterseniz diğer boylarını da alabilirsiniz. Gönce kesim hareketi için size bilek ten doğru bir çizgi halinde kesmenizi sağlar. Yine ölçü almak ve açıları ayarlayabilmek için bu ölçü aracına ihtiyacınız olacak. Bunun dışında metal bir cetvelde atölyenizde bulundurmanız gerekiyor. Piyasada atölye metal cetveli olarak 50 ve 30 cm satılıyor. Yine ikisini almak yerine sadece 50 cm uzunluğunda bir cetvel almanız yeterli olacak.

 

 

 

 

   En önemli malzememiz iyi bir lehim havyası olacaktır, piyasada satılan 60 w havyalar işinizi görür. Havya çeşitleri 30W başlayıp 200 W’a kadar çıkmaktadır. Yaptığınız işin yoğunluğuna göre havya tercih etmeniz gerekir. Örnek sadece teraryum yapacaksanız, 60W sizin için yeterlidir. Ancak vitray çalışıyorsanız 200W kadar iyi bir havya seçmeniz gerekir. Isıl işlemi mini atölye pürmüz leri ile çalışanlarda vardır, ancak pürmüzü genelde tiffani vitray adıyla bilinen teknikte kullanırlar. Lehimler kalın çubuk olduğu için bunu havya ile yapmanız zor olacaktır. Son dönemler Gazlı havyalar da popüler hale geldi, ama fiyatları çok yüksek olduğu için şimdilik elektrikli modeller işinizi görecektir. Havya uçları tek damar bakır çubuktan oluşur. Yoğun kullanımlarda bu uçlar yüksek ısıyla aşınarak erime yapabilir. Bu sebeple yedek uç bulundurmanız çok önemli. Bu aşınmayı önlemek için her lehim yapışınızda havya ucunu mutlaka metal bulaşık teli ile temizleyin. Biriken lehimler bakır ucun daha hızlı aşınmasına neden olmaktadır.

 

Alacağınız diğer malzeme lehim telidir, soldex marka pastasız lehim kullanmanız gerekiyor. Bu lehim vitray lehim teli olarak ta bilinmektedir. 3 mm kalıklık ta 3 metre olarak piyasada satılmakta. Yapacağınız her üründe en çok kullanacağınız ana malzemeniz olacaktır. Soldex firması perakende satış yapmıyor ama bayilik verdiği  firmalardan bu ürünü rahatlıkla temin edebilirsiniz. Soldex firması 10kg altında gönderim yapmıyor. Tabi fiyatlar dolar üzerinden güncellendiği için lehimi toptan almanız size avantaj sağlayacaktır.

 

 

 

Olmazsa olmazımız bakır folyo, Türkiyede satış imkanı sunan firmalar bu ürünü çin üzerinden temin ederler. Yine dolar üzerinden fiyatlama aldığı için her ay fiyatta deşiklik olmaktadır. Türkiye’de satış yapan iki firma size yeterli olur, İstanbul’da Kopcam ve Ankara’da Özdeş kıristal firmasından bu ürünü temin edebilirsiniz. Üç çeşit folyo modeli vardır, yapışkan kısmı bakır olan, gümüş olan ve siyah olan üç modeli yapacağınız ürünler için seçebilirsiniz. Yine kalınlık olarak farklı ölçülerde satılan bu ürünlerin en çok tercik edilen 6,35 mm olanıdır. Eğer çin üzerinden alışveriş yapıyorsanız çok daha uygun fiyatlara bu ürünleri bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Lehim yaparken bakır yüzey üzerine lehimin yapışmasını sağlamanız için lehim suyuna ihtiyacınız olacak. Lehim suyunu lehim yapacağınız yüzey üzerine yumuşak bir fırça ile sürerek lehim yapmanız gerekiyor. Bu ürünü yukarıda yasdığım iki firmadan rahatlıkla temin edebilirsiniz. 250-500 ve 1000 ml olarak farklı miktarlarda satışı yapılmakta. 500 ml işinizi fazlasıyla görecektir, çok alacağınız bir ürün olmadığını belirtmek isterim.Soldex firması ürünün satışını sağlıyor ama farklı markalarda yine temin etmeniz çok kolay.

 

 

 

 

 

Son ürünümüz ise iyi bir patina asit olacaktır. İyi dememin sebebi ise yanda ki resimde gördüğünüz markadır. Eğer bu markayı bulabiliyorsanız hemen alın, ama Türkiye’de satışı olmadığını biliyorum. Yurt dışından temin edebilen bu üründen başkasını kullanmasın. ama tabi temin edemeyen için bu bir son değil. Yerli üretim yapan firmalarda bu asiti bulmanız mümkün ama bırakacağı etki novacan kadar olmuyor. Bu asit lehim yaptığınız yüzeyi renklendirme de kullanılır. Bakır, rustik bakır, silver black ve siyah olarak satışı yapılır. Novacan markanın renk seçeneği daha geniştir.

 

Kısa kısa gerekli malzemeleri anlatmak istedim, çünkü malzeme konusun da soru çok alıyorum. umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Sorduğunuz soruları cevapsız bırakmayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir