Yeni başlayanlar için ”Geometrik Teraryum”

Yeni başlayanlar için ”Geometrik Teraryum”

Yeni başlayanlar için ”Geometrik Teraryum” nasıl hazırlanır? malzemesi nedir ve nasıl temin edebilirim gibi sorulara, bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Geometrik teraryum’un tarihçesini anlatmak yerine, bilmeyenler için ne olduğunu açıklamakla başlayalım.
Geometrik teraryum (geometric terrarium) farklı ölçü ve şekillerde cam veya metal çubuk borular ile bir araya getirilen fanus benzeri şekillerdir. İçerisine mini bahçe olarak isimlendirilmiş kaktüs veya sululent bitkileri ile düzenleme yapılan çalışmalardır. Bu ürünlerde ana malzeme cam dır, 4-3-2 mm kalınlıklar tercih edilir. Genel olarak kullanılan ölçü 3mm dir. Diğer malzemeler lehim, havya, lehim suyu ve kenar metal şeritlerdir. Aşağıda tek tek kullanılan malzemeleri kısada olsa anlatmaya çalışacağım.

elmas cam kesici

Resimde görülen modeller gaz dolumu yapılabilen cam kesicilerdir. Kesim yağı adı verilen bir yağ ile haznesi doldurulur. Piyasada satılan ucuz kesiciler ile zorlanabilirsiniz. Bu sebeple gazlı elmas kesiciler cam üzerinde pürüzsüz bir kesim imkanı sağlar.  Bu işe yeni başlayanların ilk olarak cam kesme egzersizleri yapmasını öneririm.

Ahşap cam gönyesi

Geometrik teraryum parçalarını düzgün kesmeniz için iyi bir gönye kullanmanız gerekiyor.  Gönce kesim hareketi için size bilek ten doğru bir çizgi halinde kesmenizi sağlar. Yine ölçü almak ve açıları ayarlayabilmek için bu ölçü aracına ihtiyacınız olacak. 

Soldex lehim teli

Soldex marka pastasız lehim kullanmanız gerekiyor. Bu lehim vitray lehim teli olarak ta bilinmektedir. 3 mm kalıklık ta 3 metre olarak piyasada satılmakta. Yapacağınız her üründe en çok kullanacağınız ana malzemeniz olacaktır. Soldex firması perakende satış yapmıyor ama bayilik verdiği firmalardan bu ürünü rahatlıkla temin edebilirsiniz. 

kullanacağımız diğer malzemeler

Mini Rodaj Makinası

Kesim camların kenar çapaklarını temizlemek, rodaj kanalı açmak ve düzeltmek için kullanacağınız çok gerekli bir alet. Eğer vitray yapacaksanız mutlaka almalısınız.

Bakır Şerit Folyo

Üç çeşit folyo modeli vardır, yapışkan kısmı bakır olan, gümüş olan ve siyah olan üç modeli yapacağınız ürünlün renklerine göre seçebilirsiniz.

Kılcal Bakır Boru

Bu konuda çok soru aldım, nedeni ise çalıştığımız kutuların menteşelerini nasıl yaptığımız olmuştur. Kılcal bakır boruyu, kutuların menteşe yapımı için kullanıyoruz.

Makas

Atölyenizde her aşamada kullanacağınız bir araçtır ama bu konu başlığında sadece bakır folyo şeritleri kesmek için kullanacaksınız.

Folyo Sarım Kutusu

Bakır şerit folyo açıldığında çok çabuk dağılmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelmek için bakır folyo sarım kutuları satılıyor. Üç kanallı bir kutu işinizi görecektir..

Mini Boru Kesici

Kılcal bakır boruyu belli ölçülerde kesebilmeniz için bir kesiciye ihtiyacınız olacak. Mini boru kesiciler ile bu kesme sorununu halledebilirsiniz.

lehim havyası

Piyasada satılan 60 w havyalar işinizi görür. Havya çeşitleri 30W başlayıp 200 W’a kadar çıkmaktadır. Yaptığınız işin yoğunluğuna göre havya tercih etmeniz gerekir. Örnek sadece teraryum yapacaksanız, 60W sizin için yeterlidir. Ancak vitray çalışıyorsanız 200W kadar iyi bir havya seçmeniz gerekir. Havya uçları yoğun kullanımlarda  yüksek ısıyla aşınarak erime yapabilir. Bu sebeple yedek uç bulundurmanız çok önemli.

PATİNA ASİT

Geometrik teraryum çerçevelerini renklendirmek için kullanılır. Ülkemizde  rustik ve siyah olarak sadece iki patina asit satılmaktadır. Çok daha iyi sonuç almak istiyorum diyorsanız, yurt dışında satılşı olan Novacan marka patinalarını öneriyorum.

Lehim suyu

Lehimin yapışmasını sağlamanız için lehim suyuna ihtiyacınız olacak. Lehim suyunu lehim yapacağınız yüzey üzerine yumuşak bir fırça ile sürerek lehim yapmanız gerekiyor. Bu ürünü yukarıda yasdığım iki firmadan rahatlıkla temin edebilirsiniz. 250-500 ve 1000 ml olarak farklı miktarlarda satışı yapılmakta.

sormak istediğiniz konular için

Whatsapp butonunu kullanabilirsiniz. Sorularınızı konu başlığı dahilinde sormanızı rica ediyoruz. Farklı konular için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Sefa Bingöl

Geometrik Sanat atölyesini 2018'de hayata geçirdik, vitray olarak başladığımız atölye yolculuğumuza, diğer tasarım çalışmalarımızı ekleyerek devam ediyoruz. Cam ürünler ve aydıtlama üzerine yeni fikirler geliştiriyor, isteğe bağlı özgün çalışmalar hazırlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir